Väärinymmärryksiä kielikuvilla puhuttaessa

Väärinymmärryksiä kielikuvilla puhuttaessa

TUTO Hockeyn edustusjoukkue sekä U20-joukkue on saanut tehdä useamman vuoden yhteistyötä Jalobus Oy:n kanssa. Joukkueemme ovat kulkeneet kymmeniä, ellei satoja tuhansia kilometrejä samaa matkaa Jalobussin kyydissä ilman ongelmia. Olemme saaneet nauttia ammattitaitoisista kuljettajista sekä laadukkaasta kalustosta, joiden avulla Jalobus on mahdollistanut TUTOn vieraspelimatkat. Joonas Jalo henkilökuntansa kanssa on pitänyt meistä hyvää huolta!

Päävalmentajamme antoi 27.1.2024 hävityn pelin jälkeen haastattelun, jossa hänen tarkoituksensa oli vertauskuvien avulla osoittaa kritiikkiä pelin tapahtumiin. Tarkoituksena ei ollut kritisoida joukkueen luottokuljettajaa, jonka kyydissä tämänkin viikonlopun tuplapelit Kajaanissa sekä Outokummussa oli saatu vietyä läpi suunnitellusti. Toki kotimatka olisi ollut ainakin henkisesti hieman lyhyempi matkustajille, jos mukana olisi ollut pisteitä tuotavaksi Turkuun, mutta itse matka hoitui turvallisesti ja suunnitelmien mukaisesti häviöistä huolimatta.

Haluan julkisesti pyytää anteeksi kielikuvilla aiheutettua epäselvyyttä ja kritiikkiä, joka oli kohdistettu aivan muualle kuin kuljettajaamme sekä Jalobussia kohtaan. Luotettava kuljetuskumppani on TUTOlle yksi tärkeimmistä tekijöistä matkalla kohti urheilullista menestystä. Tulevana viikonloppuna TUTOn U20-joukkueemme matkustaa SM-sarjan peleihin Itä-Suomeen ja edustusjoukkueemme matkustaa lauantaina Vantaalle – Jalobus Oy:n luotettavalla kyydillä.

Kimmo Hollmén
TUTO hockeyn toimitusjohtaja

Jaa eteenpäin:

Mestarimaalivahti Petri Koivisto on poissa TUTO Hockeyn on tavoittanut suru- uutinen, seuran entinen maalivahti Petri Koivisto...

Lue lisää

TUTOn ja Ravintola Denniksen yhteistyö jatkuu myös kaudella 2024-2025! ”Olemme TUTOssa erittäin kiitollisia, että saamme jatkaa...

Lue lisää

Kasper Koskinen TUTOn sopimuspelaajaksi  TUTO Hockey on tehnyt loppukauden kattavan sopimuksen Kasper Koskisen kanssa. Alkukauden TPS:stä...

Lue lisää