TUTO mukaan #kannustusryhmä-kampanjaan

TUTO Hockey ja TuTon juniorijääkiekko ilmoittautuvat mukaan tasavallan presidentti Sauli Niinistön käynnistämään #kannustusryhmä-kampanjaan. Hankkeen kautta TUTO haluaa jakaa tietoa kampanjasta sekä tarjota tukensa sitä tarvitseville.

 

Mikä on #kannustusryhmä?

#Kannustusryhmä on tasavallan presidentti Sauli Niinistön käynnistämä kampanja, jonka tavoitteena on nostaa esiin hyväksi havaittuja kannustamisen keinoja, joilla kiusaamista saadaan vähennettyä, sekä siirrettyä ajatus- ja toimintamallit kiusaamisesta kannustamiseen.

Kampanjassa kerätään kannustusryhmä.fi-sivujen kautta ja sosiaalisessa mediassa tunnisteella #kannustusryhmä olemassa olevia hyviä kokemuksia siitä, kuinka kannustus on toiminut: kuinka itse olet saanut kannustusta, tai kuinka olet kannustanut muita. Kokemukset luovutetaan Me-säätiön käyttöön, jotta toimivimmat ratkaisut saataisiin leviämään laajemmin.
 

 

Turkulainen kiekkoperhe mukana

TUTO Hockeyn osalta kannustusryhmä-hankkeeseen lähteminen sai alkunsa lauantaina Gatorade Centerissä, ennen TPS:n ja Helsingin IFK:n välistä kolmatta puolivälieräottelua. Tuolloin TUTO Hockeyn toimitusjohtaja Dani Aavinen ja TuTon juniorijääkiekon puheenjohtaja Timo Hakala olivat TPS:n kutsumana mukana Matias Ylisen kannustusryhmässä. Kuluneella viikolla auto-onnettomuuden uhriksi joutunut 9-vuotias Ylinen pääsi lauantaina pudottamaan ottelun avauskiekon. Turun Palloseuraa kyseisessä kannustusryhmässä edustivat seuran toimitusjohtaja Mika Eskola, sekä TPS:n juniorijääkiekon toiminnanjohtaja Roope Paltta. TUTO ja TPS toivovatkin koko turkulaisen jääkiekkokentän lähtevän mukaan #kannustusryhmä –kampanjaan – kukin omalla parhaaksi katsomalla tavallaan.
 

 

Miten TUTO kannustaa?

TUTO Hockey kannustaa jakamalla ottelulippuja tämän viikon välieräotteluihin. Liput jaetaan sellaisille kohteille, jotka kaipaavat piristystä ja kannustusta arkeensa. Ensimmäisiksi tuen saajiksi ovat valikoituneet Turun Seudun TST ry, sekä Turun kaupungin lastensuojelulaitokset.

Lisäksi TUTO toivoo, että mahdollisimman monet seuran kannattajat lähtevät mukaan #kannustusryhmä-hankkeeseen. Mukaan pääsee ehdottamalla TUTOn some-kanavissa sopivia kohteita tuen saajaksi, tai kertomalla omia vinkkejä suoraan kannustusryhmä.fi-sivustolla.
 

 

Tule mukaan hallille luomaan tuen saajille unohtumaton kiekkoelämys hankkimalla lippusi ennakkoon edullisemmin Ticketmasterin ennakkomyyntipisteistä, tai TÄSTÄ!
 

Jaa eteenpäin:

Mestis-seurojen tiedote Mestis-seurojen puheenjohtajat järjestivät torstaina 30.11. yhteisen tapaamisen, jossa aiheena oli Mestiksen rooli tulevassa suomalaisen...

Lue lisää

TUTOn Liiga-lisenssihakemus on edelleen voimassa TUTO Hockey on tänään, tiistaina 28.11., saanut Liigan lisenssikomitean puheenjohtajalta tiedon,...

Lue lisää

Joulukuu lähestyy kovaa vauhtia, ja TUTOn joulutuotteet on nyt myynnissä! MIkäli jokin paketti kiinnostaa, tai kaipaat...

Lue lisää