KUVAKOOSTE: Superlauantai huipentui TUTOn suvereeniin esitykseen

TUTO-kiekon superlauantai sai arvoisensa päätöksen, kun TUTO kaatoi Aki Juuselan, Kalle Valtolan ja Markus Ruusun johdolla RoKin tyylipuhtaasti lukemin 6-0. Superlauantai houkutteli paikalle myös kauden ennätysyleisön, kun illan Mestis-kamppailua seurasi Marli Areenalla peräti 1521 katsojaa. 

TUTO Hockey – RoKi

6-0 (3-0, 2-0, 1-0)

Tilastot


Illan Mestis-kamppailun avauskiekon pudotti TUTO-alumnien kapteenina Superlauantain ottelussa toiminut Kai Ortio. Todellinen TUTO-legenda Ortio edusti TUTOa kaikkiaan yhdeksällä kaudella, toimien joukkueen kapteenina vuosina 1996-1998. Peliuransa jälkeen hänet on nähty apuvalmentajan roolissa TUTOn penkin takana niin edustuksessa kuin seuran juniorijoukkueissa.


TUTOn avauserä oli murskaavan tehokas. Erän näkyvin pelaaja oli TUTOn Aki Juusela, joka iski itse kiekon kahdesti RoKi-maalia vartioineen Rasmus Reijolan selän taakse sekä keräsi syöttöpisteen Matias Lehtosen iskemään 1-0 maaliin. 


Mestiksen maalipörssiä 22 täysosumalla johtava Juusela oli RoKi-puolustukselle lähes mahdoton pideltävä. Edes ex-TUTO Malo Villen akrobaattiset liikkeet eivät vaimentaneet Juuselan pistetehtailua.


TUTO esitteli illan ottelussa kotiyleisölle uuden pelaajan, kun Niko Ahoniemi debytoi TUTOn riveissä. Läpi ottelun pirteästi esiintynyt Ahoniemi toi joukkueeseen välittömästi ison annoksen luistelunopeutta ja loppuun saakka yrittämistä.


Maalinteon lisäksi Kupittaalla ehdittiin myös painimaan. Ottelun toisessa erässä RoKin Aleksi Poikola löysi painikaverikseen ehkä vähemmän ylättäen TUTOn Mikke Levon.


TUTOn 4-0 osumasta vastasi Kalle Valtola, joka keräsi illan aikana tililleen myös syöttöpisteen. 30 pelatun ottelun jälkeen Valtola on Mestiksen pistepörssin toisella sijalla tehoin 9+25=34. Valtolan tehojen kovuudesta kertoo se, että Mestiksen yhden kauden puolustajien piste-ennätys on 45 pistettä. Ennätystä pitää hallussaan nykyisin sarjan kurinpitäjänä toimiva Pasi Järvinen, joka iski ennätystehonsa juuri TUTOn paidassa kaudella 2007-2008. 


5-0 maali oli harmaakarhun lailla karjuneen Matias Haarasen käsialaa. Pienikokoinen puolustaja haistoi loistavasti Samu Suomisen laukauksesta ponnahtaneen irtokiekon, ja sijoitti sen tyylikkäästi RoKi-maalin takakulmaan.


Veeti Vuorio antoi uuden merkityksen moottoriurheilupiireissä tunnetulle ”Flying Finn” -termille.


TUTOn maalia vartioi tänään muuri nimeltä Markus Ruusu. Ruusu kirjautti 18 torjunnan myötä tililleen jo toisen peräkkäisen nollapelinsä.


Loppulukemat 6-0 viimeisteli Aki Kangasmäki, joka iski Valtolan laukauksen paluukiekon ohi 32 kertaa torjuneen Reijolan.

Kuvat: Shaun Duncan
Teksti: Jyri Sulander

TUTO pelaa seuraavan kotiottelunsa ensi viikon perjantaina (12.1.), kun K-Vantaa saapuu Marli Areenalle. Edullisemmat ennakkoliput perjantain matsiin voit hankkia TÄSTÄ!

Jaa eteenpäin:

Mestarimaalivahti Petri Koivisto on poissa TUTO Hockeyn on tavoittanut suru- uutinen, seuran entinen maalivahti Petri Koivisto...

Lue lisää

TUTOn ja Ravintola Denniksen yhteistyö jatkuu myös kaudella 2024-2025! ”Olemme TUTOssa erittäin kiitollisia, että saamme jatkaa...

Lue lisää

Kasper Koskinen TUTOn sopimuspelaajaksi  TUTO Hockey on tehnyt loppukauden kattavan sopimuksen Kasper Koskisen kanssa. Alkukauden TPS:stä...

Lue lisää